Szezonok

Szezonösszefoglaló

Nem vallottunk szégyent az első UEFA Kupa szereplésünkön. Folyamatosan javult a csapat teljesítménye, végül 5. helyen zártunk.

Az 1974-75-ös szezonban továbbra is Kovács Ferenc irányította a csapatot, és egyre nyilvánvalóbb lett, elsősorban a saját nevelésű játékosokra kíván építeni. Ennek szellemében, a nyár folyamán, az ifiből felkerült a nagycsapathoz a középpályás Csongrádi Ferenc, a védő Végh Tibor, illetve a télen a csatár Májer Lajos. Egyetlen új játékost igazoltunk, az Egri Dózsától érkezett a védő, Czeczeli Károly. Távozott a klubtól a csatár Bogáti Attila, a védő Mester István, illetve befejezte a pályafutását a csatár Csukovics László.

Az erőgyűjtés időszaka

A felkészülési időszakban három nemzetközi barátságos mérkőzést is játszottunk, a Wienna ellen 2-1-re, az FC Wismut AUE ellen 3-2-re nyertünk, illetve 2-2-es döntetlennel zártuk Iráni válogatottal való összecsapást.

Nyáron részt vettünk a Bajnokok Tornáján, ahol az FTC-vel szemben 3-1-re győztünk, a Honvéd elleni 0-0-s végeredményt követően, tizenegyesekkel 5-4-e nyertünk. A Vasastól 1-3-ra kikaptunk, így a második helyen végeztünk.

A szezont két döntetlennel kezdtük, 1-1-et játszottunk itthon a Tatabányával, majd 0-0-át a Diósgyőrrel. A Salgótarjáni BTC elleni 2-1-s győztes, majd a Békéscsaba elleni 1-0-s vesztes meccs után utaztunk a Ferencváros otthonába. Az Üllői úton 30 000 ember előtt, nagy csatában sikerült győznünk 3-2-re. Tieber Laca duplázott, és Nyitrai is eredményes volt. A mérkőzés kemény és meglehetősen harcos volt, ahol csak egy kis szerencsével úsztuk meg Nagy II kiállítását – emlékszik vissza Kovács Ferenc edző.

A szezon további mérkőzésein elég vegyesen teljesítettünk; volt 3 győzelmünk, 4 döntetlenünk és 3 vereségünk, így az őszi szezon végén 16 ponttal az 5. helyen zártunk, 5 győzelemmel, 6 döntetlennel és 4 vereséggel.

Nem vallottunk szégyent az első UEFA Kupa szereplésünkön

Ősszel, a klub történetében először, elindulhattunk az UEFA Kupában. Az FC Napoli otthonában kezdtünk, és bár becsülettel helyt álltunk, szép játékkal, látványos passzokkal egyelő partnerei voltunk az olaszoknak, az egyértelműen kiderült, még túl nagy falat nekünk a nápolyi csapat, 2-0-ra kikaptunk.

Itthon 10 000 ember volt kíváncsi a visszavágóra. Már az első percektől veszélyesek voltunk a Napoli kapujára, majd a 9. percben Wollek Tibornak köszönhetően góllá érett a fölényünk. Sajnos az olaszok a 19. percben válaszolni tudtak a találatunkra.

Alakulhatott volna kedvezőbben is, hiszen a 44. percben Szalmásy hiába csapott le egy hazaadott labdára, a kapus kifutott elé, és elhúzta a lábát. A bíró nem ítélt bűntetőt. A második félidőben Nagy II-nek volt még egy bíztató megmozdulása, de kapufa lett belőle, így maradt az 1-1.

Nemzetközi meccsek és itthoni kupák a téli felkészülés alatt

A Téli Kupában a Pécsi MSC-vel, a Rába ETO-val és az Újpesti Dózsával kerültünk egy csoportba. A pécsieket 2-1-re vertük, Győrrel 1-1-et játszottunk, az Újpesttől pedig 4-2-re kikaptunk, így a másodikak lettünk.

Tavasszal a Felszabadulás Kupában a Fűzfőt 5-0-ra, a Bakony V-t. 3-0-ra, a Dunaújvárost 2-0-ra vertük meg. A MÁV Előrével 1-1-et játszottunk, majd legyőztük 1-0-ra a Rába ETO, és 3-1-re az MVSC-t. Az elődöntőben a Vasas bizonyult jobbnak, 4-0-ra győzött, így nem jutottunk be a döntőbe, harmadikak lettünk.

Egy meccsel kevesebb tavasszal

A tavaszi szezont a Ferencváros elleni 1-1-s döntetlennel kezdtük, majd Tieber, Czeczeli és Wollek góljaival 3-2-re vertük azt a Győrt, akitől ősszel 5-0-ra kaptunk ki.

Volt néhány gyengébb mérkőzésünk, mint például a Budapest Honvéd ellni 4-1-s, vagy az utolsó előtti fordulóban a Budapest Vasas elleni 3-0-s vereségünk, azonban összességében jobban szerepeltünk tavasszal. Az utolsó mérkőzésünkön, a Tatabányai Bányász ellen kimondottan jó játékkal 6-1-re győztünk. Szalmásy 3-at rúgott, de eredményes volt még Kovács J., Nagy II, és Czeczeli is.

Mivel a VM Egyetértés és az MTK-VM a szezonban egyesült, így tavasszal már eggyel kevesebb mérkőzést játszottunk, valamit az őszi eredményt is megsemmisítette az MLSZ.

Bár a tavasz valamivel jobban sikerült - 5 győzelmünk, 4 döntetlenünk és 5 vereségünk volt – a helyezésünk nem változott, 5. helyen zártuk a bajnokságot. Összességében 28 pontot gyűjtöttünk, és volt a szezonban 9 győzelmünk, 10 döntetlenünk és 9 vereségünk.

A MNK-ban is jól szerepeltünk, a csoportunkban a Dunaújvárosi Építők, MÁV Előre, a Zalaegerszegi Dózsa és a Haladás előtt az első helyen végeztünk. Az MTK-tól 1-0-ra kikaptunk, így végül a harmadik helyet szereztük meg.

(fotó: ismeretlen szerzők)