Szezonok

Szezonösszefoglaló

A megfiatalított Vidi új életre kelt Kaszás Gábor kezei között, ám a szezon végén hiába volt a miénk a legtöbb győzelem és a legtöbb rúgott gól, az új pontszámítás miatt csak negyedikek lettünk.

Az 1988-89-es szezont több változás is megelőzte. A Videoton SC és a labdarúgó szakosztály elnöke dr. Brávácz Ottó lett, a kispadon pedig Kovács Ferencet Kaszás Gábor váltotta. Ez a szezon a pontszámításban is hozott újdonságot. Az eddig megszokottakhoz képest a döntetlen eredmény nem járt automatikusan 1 ponttal, hanem 11-es párharcot követően a győztes 2, a vesztes 1 pontot kapott.

Érkeznek a fiatalok

Leigazoltuk a Rába ETO-tól a védő Csonka Gyulát, a Zalaegerszegtől a középpályás Czigány Csabát és Sípos Sándort, a Keszthelytől a csatár Gyurmánczy Attilát, az MTK-tól a csatár Jován Róbertet, Diósgyőrből a védő Takács Józsefet. Az ifi csapatból felkerült a csatár Babai László és Földes István.

A Gyöngyös SE-hez távozott a védő Borsányi István, Bajára a középpályás Faddi Máté, az ausztriai SC Eisenstadthoz a középpályás Supka Attila, Zalaegerszegre a középpályás Wittmann Géza, valamint visszatért Veszprémbe a csatár Czuczu András és a védő Reichardt Tamás, Csepelre pedig Kovács Ferenc. Az ausztriai ASK Bruckhoz igazolt a csatár Májer Lajos, Nyíregyházára a középpályás Selyem Nándor és Kabára a szintén középpályás Tóth Ernő, Vácra a csatár Simon Ferenc. A védő Molnár Zsolt bevonult katonának, és kikerült az első csapat keretéből a csatár Takács Lajos.

Ismét jönnek az eredmények

Kaszás Gábor személyében egy szókimondó, de lendületes vezetőedző vette át az irányítást, aki elsősorban a fiatalokra alapozott, és módszeresen elkezdte beépíteni őket a csapatba. Az első mérkőzésünkön ugyan 2-0-ra kikaptunk Vácon, a mérkőzés színvonalára azonban nem lehetett panasz, a folytatásban pedig megmutatta a csapat, szép jövő áll előtte.

A második fordulóban itthon Jován Róbert négy góljával 4-1-re győztük le a Dunaújvárost, majd az Újpest otthonában 3-2-re, a Haladás ellen pedig 4-0-ra nyertünk. Az ősz folyamán ráadásul további, olyan nagyarányú győzelmeket is elkönyvelhettünk, mint az MTK és a Vasas elleni 4-0, amelyen Petres 3, illetve 2 találatot is jegyezett, vagy a Tatabánya és a Rába ETO elleni 3-0.

A félév végén 28 ponttal a 4. helyen zártunk, volt 9 győzelmünk 1 döntetlenünk és 5 vereségünk, ráadásul a góllövő lista 2. és 3. helyén is Videotonos játékos állt, Petres 10, Jován pedig 8 találattal.

A felkészülés újabb sikereket ígért

Télen, ezúttal Győrben rendezték meg a teremtorna „A” csoportjának fordulóit, amelybe a Rába ETO-val, az Újpesti Dózsával és az MTK-val kerültünk. A Győrt 8-3-ra, az MTK-t pedig 7-4-re vertük meg, és ugyan az Újpesttől 5-2-re kikaptunk, az első helyen végeztünk, és mi jutottunk a döntőbe. Az „A” csoport legjobb kapusa Koszta János lett. Sajnos a döntőben sok babér nem termett, a Siófok, a Veszprém és a Pécs mögött a negyedikek lettünk.

A felkészülés alatt volt két külföldi túránk is. Elsőként Kuwaitba utaztunk, két győri kölcsönjátékossal a csapatban. Az ország válogatottja ellen végül 2-2-es döntetlent játszottunk. A gólokat Csucsánszky és Petres szerezte.

Január második felében részt vehettünk a Nehru Kupán Indiában, úgy, hogy az MLSZ javaslatára az Olimpiai válogatott helyett küldték ki a Videotont. A csapat az egész sorozat alatt remekelt. Az első ellenfelet, a Koreai NDK együttesét rekkenő hőségben, telt ház előtt 3-0 arányban győztük le.

A második mérkőzésen, a lengyel válogatott ellen, Csucsánszky, Petres, Sallói, Takács és Jován góljaival 5-1-re nyertünk, majd az irakiakat vertük meg 1-0-ra.

Az egyetlen vereségünket a szovjetek olimpiai válogatottjától szenvedtük el. Hiába vezettünk Jován és Jónás góljaival 2-1-re, a 75. percben Petryt kiállították. A szovjetek kihasználták az emberelőnyüket, a 84. és 87. percben lőtt góljaikkal megfordították a mérkőzést, és 3-2-re győztek. Ezt követően még 1-0-ra legyőztük Indiát, majd következett a döntő, ahol ismét a szovjetekkel találtuk szembe magunkat.

A döntő napján, mintegy 60 000 ember zsúfolódott be a stadionba. Az első gólunkat Csucsánszky Zoltán szerezte 30 méterről, majd az 57. percben ismét ő akciózott: betört a 16-oson belülre, ám lövése a kapusról kivágódott. A labdát Petres szerezte meg, átadta Jovánnak, aki a bal alsó sarokba lőtt, beállítva ezzel a 2-0-s végeredményt. A mérkőzés végén a közönség betódult a pályára ünnepelni, felejthetetlen pillanatokat szerezve ezzel csapatunknak. Nem csak az első helyért járó kupát hoztuk haza, de a torna gólkirálya Jován Róbert lett.

Tartottuk az őszi szintet

A csapat remekül, a Vác elleni győzelemmel nyitotta a tavaszt, és az első hat mérkőzésén mindössze egyetlen esetben kapott ki, a Dunaújvárostól 4-2-re. Legjobban a Honvéd ellen ment a játék, 3-1-re győztünk, és mindhárom találatot Csucsánszky szerezte, kettőt begyakorolt variációból, egyet pedig 11-esből.

Igazi meglepetés volt a Pécs elleni mérkőzés. Régen nem nyertünk a Mecsekalján ilyen simán, most viszont 3-0-s győzelemmel hoztuk el a három pontot. Minden tekintetben az ellenfél fölé nőttünk, és a mérkőzés végén még a pécsi szurkolóktól is tapsot kaptunk.

Remekül játszottunk a Tatabánya ellen is, ahol a fiatal, az első osztályban éppen bemutatkozó Babai két gólt rúgott, és végül 3-1-re győztünk.

Már a szezon felénél érezni lehette, hogy az új pontszámítási rendszer nagy vesztesei lehetünk. Ez a Fradi elleni meccsen be is bizonyosodott. A mérkőzés gól nélküli döntetlennel zárult, majd a 11-es párbajt 5-4 arányban elvesztettük. Immár negyedszer a szezon alatt, vagyis az öt döntetlenért mindössze egyetlen esetben kaptunk 2 pontot, négyszer pedig 1-et.

Ráadásul a legtöbb győzelmet is mi arattuk, 17-et, mi lőttük a legtöbb gólt, 57-et, és a legjobb gólarányunk is nekünk volt a bajnokságban. A régi pontszámítással, az 1988-89-es szezon bajnokai egyértelműen mi lettünk volna, de így, mégis „csak” a 4. helyen végeztünk. Ez volt a negyedik alkalom, hogy egy hajszállal, illetve ez esetben a bajnoki kiírás megváltoztatása miatt csúsztunk le a dobogóról.
Némi gyógyírt jelentett, hogy Csucsánszky Zoltán lett az év labdarúgója, és 19 góllal Petres Tamás lett a gólkirály.

MNK – egyet vissza

Bár a kupaküzdelmekbe csak a negyedik fordulóban kellett beszállnunk, nem sokáig maradtunk talpon. A Szekszárdi Dózsa ellen 4-1-re még győztünk, majd a nyolcaddöntőben a Honvéd ellen 2-1-re kikaptunk, így búcsúztunk a kupától.

(fotó: ismeretlen szerző)