Szezonok

Szezonösszefoglaló

Ebben az évben a dobogós hely, vagy a jó kupaszereplés volt a vezetőség elvárása. Az előzményeket tekintve ez nem is volt irreális cél, azonban a sors közbeszólt.

Nagy volt a játékosmozgás

A kispadon nem történt változás, továbbra is Kaszás Gábor vezetőedző és Hartyáni Gábor pályaedző dirigálta a csapatot. Több posztra is érkeztek új játékosok 1989 nyarán. A védő Müller Csaba a Testnevelési Főiskola csapatából érkezett, a siófoki középpályást, Quirikó Lászlót pedig hárommillió forintért szerződtették három évre. A DVTK két tehetsége, Kuttor Attila és Takács József is a Videotonba került, előbbiért cserejátékost, utóbbiért pedig pénzt kért a klubja. A Vojvodina saját nevelésű középpályása, Mirko Tintar játékengedélye megérkezett a jugoszláv szövetségtől, így rá is számíthatott Kaszás Gábor vezetőedző. Ugyancsak Jugoszláviából érkezett a csatár Sprecak Mirsad. Az ifi csapatból került fel a középpályás Halmai Gábor és Svélecz László, valamint a csatár Vajda Gusztáv.

A kulcsjátékosok közül többen távoztak. Kanyok Imre Tatabányára, Magyar Zsolt, Czigány Csaba és Sípos Sándor Siófokra igazolt. Jován Róbertre pedig igényt tartott az MTK. Petres Tamás Veszprémben, Novath György viszont az osztrák Kirschlag csapatában folytatta. Végh Tibornak családi problémák miatt kellett elhagynia a csapatot, Sallói István pedig bevonult katonának, és Győrben játszott tovább, Simon Ferencet kölcsönadták.

Indul a szezon

Július 3-án kezdte meg a felkészülést a csapat, majd a hónap végén Ausztriába, Rochbachba utaztak edzőtáborozni, ahol az alacsonyabb osztályú ellenfelek rendre nagy gólkülönbségű győzelmeket arattak felettünk. Összességében nem sikerült jól a felkészülés. Egerben a „Marlboro” kupán a 4. helyen végeztünk úgy, hogy a Debrecentől 4-1-re, az Egertől pedig 1-0-ra kaptunk ki. Ráadásul az új játékosunk, Szprecsak kulcscsonttörést szenvedett.

Közben sorsoltak az UEFA kupában. A Videoton ötödször indult a sorozatban, ezúttal a skót Hibernian csapatát kaptuk. Kaszás Gábor bizakodott: „Nagyon keményen készülünk, hiszen fiatal játékosaim rutinosabbak lettek.”

Augusztus 12-én került sor az első bajnoki fordulóra. A Veszprém ellen hazai pályán, közepes színvonalú mérkőzésen, a sok helyzetünk közül végül csak egyet sikerült Máriási Zsoltnak gólra váltania, így 1-0-ra győztünk.

Az MTK elleni hazai találkozó előtt Király Ferenc, a Népsport főszerkesztője kristályvázát adott át Csucsánszky Zoltánnak, aki a lapban az Év játékosa díjat kapta. A szurkolókat is meglepték, a bajnokság történelmében először, egy Yugo 55-s típusú gépkocsit sorsoltak ki közöttük. A meccset 1-0-ra a Verebes József irányította MTK nyerte. A mérkőzés után Puhl Sándor játékvezető feljelentette Kaszás Gábort az MLSZ-nél, mert a partjelzőt inzultálta, ezért eltiltották két mérkőzésre a kispadtól.

A szezon első rangadója a Ferencvárosi elleni összecsapás volt. Az Üllői úton két fiatal, lendületéről híres csapat találkozott 18 000 néző előtt, de a csatárok góliszonyban szenvedtek. Bár a kapufát többször is eltalálták mindkét oldalon, a találkozó végül gólnélküli döntetlennel zárult.

Nem sikerült nyernünk a klub történetének 650. mérkőzésén, itthon 1-0-ra kaptunk ki Békéscsabától, ez volt a csapat harmadik hazai veresége a szezonban.

Az utolsó előtti őszi mérkőzésünk Dunántúli rangadó volt Győrben, mindössze 3000 néző előtt. Bajnoki meccsen nyolc éve voltak ilyen kevesen. A vezetést mi szereztük meg Spercak találatával, azonban éppen a tőlünk eligazolt Sallói István egyenlített befejezés előtt négy perccel, így a vége 1-1 lett.

Félévkor a 6. helyen zárt a csapat, 16 forduló után 5 győzelemmel, 7 vereséggel és 4 döntetlennel 22 pont volt a mérlegünk.

Kuparajt a Hibernian ellen – nem sikerül a bravúr

A mérkőzés előtt Kaszás Gábor borúsan nyilatkozott: „Némi gondot okoz, hogy a válogatott játékosok – nyolcan – csak később csatlakoztak a kerethez, Petry bevonult katonának, Máriási sérült, de feltérképeztük őket. A tavalyi Videoton nyerhetne idegenben.”

Az első mérkőzésre szeptember 13-án idegenben, mintegy 20 000 néző előtt került sor. A 26. percben a skótok szerencsés gólt szereztek: Petry vetődve öklözött ki egy labdát, amit Sneddon erősen visszarúgott a kapu elé. A 16-os vonalánál álló Michael reflexszerűen belefejelt a labdába, ami a visszafelé futó kapusunk mellett a jobb alsó sarokba hullott. Összességében, sikerült felvennünk a kellemetlen skót harcmodort, jó meccset játszottunk, és éltek a továbbjutási reményeink.

A visszavágó előtt vezetőedzőnk így látta a helyzetünket: „A Hibernian vérbeli profi csapat, sajnos Skóciában nem értünk el gólt, ez hátrány lehet, de jó mérkőzésen kiharcolhatjuk a továbbjutást.”

Elővételben 9 000 jegy elkelt, 600 skót drukker érkezett, így majd 18 000 néző előtt szenvedtünk fájó vereséget. Gyorsan le akarta dolgozni hátrányát a csapat, de a 9. percben kapott korai gól minket hozott még nehezebb helyzetbe. A lelkesedés kevésnek bizonyult a jól szervezett skót védelem ellen, és a szünet után, negyedóra alatt végképp eldőlt a továbbjutás kérdése. A második vendéggól után már reménytelenné vált a helyzet. Az utolsó félóra lejátszása, pedig csupán kínos kötelesség volt. Továbbjutott a Hibernian 4-0-val.

Kaszás Gábor így látta: „Meg sem közelítettük azt, amit tavaly produkáltunk, akkor simán ment, most ez erőlködve se sikerült. A csapat életében, a játékosok szemléletében száznyolcvan fokos fordulatra lenne szükség.”

Változások, tragikus évkezdés

A kerethez télen csatlakozott a román csatár, Vancea Viorel, illetve Koszta János kapus Vácra igazolt. Már az újév is zűrös üggyel kezdődött, Petres Tamás és a klub között jogi vita folyt. Január 24-én pedig bejelentették, a továbbiakban a müncheni Waltham Eletcronics Gmbh.-val kötött ötéves szerződést alapján, Videoton-Waltham néven szerepel a csapat.

A Vidi Algériában edzőtáborozott, az ott töltött egy hét alatt két mérkőzést is játszott. Algéria válogatottja ellen 0-0-s döntetlent, Algéria olimpiai válogatottja ellen pedig Emmer és Halmai találatainak köszönhetően 2-1-es győzelmet értünk el.

Meghalt Kaszás Gábor!

Február 23-án tragikus esemény történt a klub életében. Autóbaleset következtében elhunyt a csapat vezetőedzője, gépkocsijával Kecskemét határában egy teherautóba rohant. Március 9-én lett volna 43. éves.

A Videoton új vezetőedzője Mezey György lett, aki így nyilatkozott kinevezéséről: „Bár nem kívántam szerepet vállalni a magyar labdarúgásban, de Kaszás Gábor halálával a Videoton olyan nehéz helyzetbe került, hogy nem dönthettem másként. Kötelességem volt igent mondani!”

Szerződése június 30-ig szólt, a pályaedző Egervári Sándor és Hartyáni Gábor, a kapusedző Pálinkás András lett.

Gyengébb tavaszi szezon – gyengébb helyezés

A tavaszi szezont itthon, a Vasas elleni 1-1-es döntetlennel kezdtük, majd 2-0-ra kikaptunk az MTK otthonában. Március utolsó napján a Ferencvárost fogadtuk. Az előjelek nem voltak túl bíztatóak, sérülések és betegségek gátolták a felkészülést. Tintar és Halmai hetek óta nem játszott, Horváth Gábor régi sérülése nehezen jött rendbe, Csucsánszky csak könnyű munkát végzett, Szprecsak pihent, nem edzett. A Sóstói Stadionban végül 12 000 néző előtt 1-0-ra kaptunk ki a Fraditól.

Igazi presztízsmeccset vívtunk a Siófok ellen, hiszen az ötödik helyen álló csapatnál játszott három korábbi focistánk is, Olajos Sándor, Czigány Csaba és Magyar Zsolt. A párharcból végül mi kerültünk ki győztesen, 3-0-ra vertük a Balaton-partiakat.

1990 áprilisában 44. alkalommal találkoztunk az Újpesttel. A Dózsa számára fontos volt a siker, mivel a listavezető MTK-hoz csak így tudott volna felzárkózni. Nem volt jó a meccs, egy gyenge első félidőt, egy küzdelmesebb második követett, és a 2-2-es döntetlennel igazságos eredmény született.

A 28. fordulóra kieső helyre csúsztunk le, és három mérkőzéssel a vége előtt, a szintén a tabella alján álló Budapest Honvédot fogadtuk. "Kiesési rangadó” – így vezette fel a meccset a Nemzeti Sport, amiből végül mi kerültünk ki győztesen, Jónás, Máriási és László Csaba góljaival 3-2-re győztünk.

A zárás sem volt kevésbé pikáns, hiszen nem csak a mi, de a Győr feje felett is Damoklész-kardjaként lógott az osztályozó lehetősége. Ez volt Mezey utolsó meccse a Vidi kispadján. „Nagy megtiszteltetésnek vettem, hogy a Videoton-Waltham SC edzője lehettem, és folytathattam Kaszás Gábor szakmai munkáját. Eleinte nehézségekkel kellett megküzdenünk, de végül célunkat teljesítettük. A fiatal, tehetséges játékosokból álló csapatnak sok sikert kívánok” – mondta a Jónás góljával 1-0-ra megnyert találkozó után.

A szezont 38 ponttal a 9. helyen zártuk 9 győzelemmel, 11 vereséggel és 10 döntetlennel.

Mezey György így értékelt: „Egyetlen pedagógiai cél vezetett, hogy egy sokra hivatott, fiatal edző munkáját törésmentesen folytassam. Az előre nem látható okok miatt ez nem ment zökkenőmentesen. Két és fél hónapom volt arra, hogy a sajátos helyzetben próbáljuk a helyezést tartani, de ezt több ok miatt nem tudtuk megvalósítani. Ami hiányzott a csapatból, a frissesség, a motiváltság, eléggé fásult játékosokkal dolgoztam.”

Gyors kiesés a Magyar Kupából

Az első körben a Pécsi Postás csapatával játszottunk, és összesítésben sima 5-0-s győzelemmel jutottunk tovább. Jónás 3-at lőtt, és Csucsánszky, valamint Máriási is eredményes volt.

A nyolcaddöntőben a Váci Izzót kaptuk ellenfélnek, és meglepetésre itthon 2-1-es vereséget szenvedtünk. A visszavágó sem sikerült jobban, a 32. perctől Emmer kiállítása miatt 10 emberrel játszottunk, és végül 1-0-ra kikaptunk, így összesítésben 3-1-gyel a Vác ment tovább.

(fotó: ismeretlen szerző)

Tabellák

Tabellák - 30. forduló
    P M GY D V R-K GK Európai kupahely
1 Újpesti Dózsa SC 58 30 18 4 8 43-20 23 Bajnokok Ligája
2 MTK-VM SK 58 30 18 4 8 48-26 22 Bajnokok Ligája
3 Ferencvárosi TC 48 30 13 9 8 48-34 14 Bajnokok Ligája
4 Pécsi Munkás SC 48 30 13 9 8 37-23 14 Bajnokok Ligája
5 Tatabányai Bányász SC 43 30 13 4 13 24-28 -4 Bajnokok Ligája
6 Veszprémi SE 41 30 10 11 9 27-24 3 Bajnokok Ligája
7 Siófoki Bányász SE 39 30 10 9 11 31-34 -3 Bajnokok Ligája
8 Vasas SC 39 30 10 9 11 35-42 -7 Bajnokok Ligája
9 Videoton-Waltham SC 38 30 9 11 10 26-30 -4 Bajnokok Ligája
10 Békéscsabai Előre Spartacus SE 38 30 10 8 12 26-34 -8 Bajnokok Ligája
11 Váci Izzó MTE 36 30 8 12 10 30-31 -1 Bajnokok Ligája
12 Rába ETO SC 35 30 7 14 9 34-30 4 Bajnokok Ligája
13 Budapest Honvéd SE 35 30 9 8 13 31-39 -8 Bajnokok Ligája
14 Debreceni VSC 35 30 7 14 9 20-30 -10 Bajnokok Ligája
15 Szombathelyi Haladás VSE 33 30 9 6 15 33-46 -13 Bajnokok Ligája
16 Csepel SC 25 30 5 10 15 27-49 -22 Bajnokok Ligája
Összetett góllövő lista
18 Dzurják József (Ferencvárosi TC)
12 Jován Róbert (MTK-VM SK)
9 Balog Tibor (MTK-VM SK) , Répási László (Váci Izzó MTE) , Schaffer István (Szombathelyi Haladás VSE)
8 Bácsi Sándor (Újpesti Dózsa SC) , Duró József (Vasas SC) , Fodor Imre (Budapest Honvéd SE) , Lovász Ferenc (Pécsi Munkás SC) , Rubold Péter (Újpesti Dózsa SC) , Szeibert György (Ferencvárosi TC)
4 Máriási Zsolt , Viorel Vancea
3 Csucsánszky Zoltán , Emmer László , Mirsad Sprecak
2 Jónás Gyula , László Csaba , Petres Tamás , Tintar Mirko

Keret és stáb

Menetrend

Több információd vagy emléked van? Küldd el nekünk az [email protected] címre!