Szezonok

Szezonösszefoglaló

Harmadszor értünk fel a csúcsra és az Európa Ligában is bravúrt hajtottunk végre.

Új idényt új vezetőedzővel kezdett a Vidi 2017-ben is. Az ezüstérmes szezon után Henning Berg távozott, utódja a Partizan Beograddal bajnoki címet és kupát szerző Marko Nikolics lett, a stábba pedig segítői, Radoje Szmiljanics és Goran Basarics érkeztek. Liam Anderson erőnléti edző és Kazimierz Sokolowski edző hagyták el a klubot.

Fiatalítottuk a keretet

2017 nyarán számos ifjú tehetséggel bővült a Vidi kerete, utánpótlás-válogatottak egész hada igazolt Fehérvárra. Érkezett a felnőtt válogatottban júniusban bemutatkozó Tóth Bence, valamint szintén a Puskás Akadémiától a fehérvári születésű Szabó Bence. Bolla Bendegúz és Mocsi Attila előtte és a szezon folyamán is végig állandó tagjai voltak az U18-as és U19-es nemzeti csapatoknak. A 20 éves hálóőr, Hársfalvi András a ZTE-től, a szintén sokszoros up-válogatott, 22 éves Tamás Krisztián az NB I-től búcsúzó Gyirmóttól jött.

Elhagyta a klubot a 2016-17-ben az első csapatnál nem foglalkoztatott Pölöskei Zsolt, valamint Simon Ádám is, többen pedig kölcsönbe kerültek. Bévárdi Zsombor és Lorentz Márton a Siófokot, Zöldesi Illés az NB II-ből végül feljutó Kisvárdát, Lénárt András pedig ősszel a szlovák Tatran Presovot, tavasszal a Siófokot erősítette.

Intenzív edzőtábor

Megszokhattuk már, hogy a rendszeres nemzetközi kupaszereplés miatt a Vidi nyári szünete igencsak szűkre szabott és nem volt ez másképp ezen a nyáron sem, hiszen június 12-én már az ausztriai Stegersbachba utazott a csapat.

A 9 nap alatt 4 edzőmeccset vívott a Videoton FC és teljesen hibátlan tudott maradni: a Skenderbeu, a Ruzomberok, az Inter Zapresic és az előző idényben még EL-nyolcaddöntős FK Rosztov gárdáit is megvertük. A felkészülés egyetlen vereségét valójában már az első tétmeccs után szenvedtük el, amikor erősen tartalékos csapattal Sóstón 2-1-re alulmaradtunk a Paks ellen.

Újabb EL-menetelés

Az említett első tétmeccset pedig nem más, mint a máltai Balzan FC ellen vívtuk az EL első selejtezőkörében, hazai pályán. Az állás sokáig szoros volt, de a hajrában végül kétgólos különbséget sikerült kialakítanunk, így magabiztosan utazhattunk a máltai visszavágóra. Idegenben kissé ránk ijesztettek, hiszen a 3. percben már vezetést szerzett a hazai gárda, de Géresi, majd Marko Scsepovics gólja végül lezárta az érdemi kérdéseket, a végeredmény 3-3 lett.

Az UEFA sorsolása ezt követően a Nomme Kaljut sodorta szembe a Vidivel. A 2016-os észt bajnokság bronzérmese ellen idegenben, Tallinnban kezdtünk és a 8., 47., valamint a 74. percben is betalálva, háromgólos előnyünk tudatában szintén toronymagas esélyesként várhattuk a visszavágót. A Pancho Arénában rendezett, 1-1-re végződő összecsapáson kapott először lehetőséget a Vidiben ifjú tehetségünk, Szabó Bence, aki abban a pillanatban klubunk történetének legkésőbb született játékosa lett, aki tétmeccsen pályára léphetett.

A párharc két összecsapása között ismét sorsolt a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség és egy igazi nagyágyú jött szembe a harmadik körben: a Girondins Bordeaux. A világhírű francia csapatot természetesen óriási favoritnak tartották a mérkőzést megelőzően, de csapatunk felvette a kesztyűt a többek között Jérémy Toulalant is felvonultató alakulattal és idegenben 21 ezer néző előtt egyszer még egyenlítve szoros, 2-1-es vereséget szenvedett. Ezen a mérkőzésen vetettük be először július 19-én szerződtetett új támadónkat, a nigériai Ezekiel Henty-t.

Jöhetett tehát a visszavágó, ami sokáig emlékezetes marad. A Vidi ugyanis nagy iramot diktálva valósággal letámadta ellenfelét a Pancho Arénában, a nyomást pedig nem bírták ki a franciák: az első félidő ráadásának 5. percében Suljic szögletét Stopira tökéletesen fejelte kapura, a léc pedig segített, így megszereztük a vezetést. A második félidő még ennél is jobban kezdődött, hiszen Sabaly-t kiállították, de később mi is megfogyatkoztunk, így azonos létszámmal játszották le a felek a hajrát, melynek során az állás már nem változott, így idegenben lőtt több góllal búcsúztattuk a sztárcsapatot.

Az utolsó nyári selejtezőkörben a szerb rekordbajnok Partizan - Marko Nikolics vezetőedző előző csapata - volt az ellenfél és Belgrádban kezdődött a párharc, méghozzá egy büntetés miatt zárt kapuk mögött. Az odavágó küzdelmes mérkőzésen 0-0-val ért véget. Sajnos a csoportkör kapujában elbuktunk, miután egy korai gólt az első játékrészben további 2-vel toldott meg a vendégcsapat, a végeredmény pedig 0-4 lett.

Természetesen ezúttal is a Vidi maradt talpon legtovább a magyar csapatok közül a nemzetközi kupasorozatokban.

Fordulatos ősz a bajnokságban, búcsú a Magyar Kupától

Az EL-menetelés ideje alatt a szokásos módon elkezdődött az OTP Bank Liga 2017-18-as szezonja is, az első körre még a két Balzan elleni mérkőzés között az NB I abszolút újonca, a Balmaz Kamilla Gyógyfürdő ellen került sor, ez 1-1-re végződött. A 2. fordulóban a Puskás Akadémia korai vezetése ellenére kényszerült térdre a Vidi előtt (1-3), majd az InStat futballelemző cég statisztikái alapján az egész idény egyik legszínvonalasabb mérkőzésén 0-2-ről az utolsó 5 percben felállva 2-2-t játszottunk Felcsúton az Újpesttel.

A 4. fordulóban, Mezőkövesden szerezte első vidis gólját Ezekiel Henty (0-2), majd klubunk NB I-es történetének valaha volt legkésőbbi góljával, egy 97. perces büntetővel vertük a Debrecent (1-0). Mivel a 7. körben a legnagyobb riválisnak tartott Ferencvárost 3-1-re megvertük (a találkozó folyamán hosszabb szünetre kényszerültek a csapatok, miután a Pancho Arénában elaludtak a fények), előnyünk előbb 4, majd a Paks ellen már szeptemberben, a válogatott szünet után pótolt meccsel (1-4) 7 pontra duzzadt a zöld-fehérekkel szemben a tabellán. Időközben Bódi Ádám Debrecenbe került kölcsönbe, Mirko Maric pedig Eszékre távozott.

A 8. fordulóban a Haladás is meghajolt (3-1), a 9.-ben viszont elszenvedtük első vereségünket. Bár Pátkai Máté fantasztikus ollózós góljával vezettünk a Vasas ellen, az angyalföldiek fordítottak a Szusza Ferenc Stadionban és 3-1-re nyertek.

Ekkor kezdődött meg számunkra a Magyar Kupa-szereplés, a megye I-ben szereplő Mohácsot Szabó Bence duplájával és Tamás, valamint Fejes góljaival 4-0-re győztük le. A bajnokságban viszont a 2017-es döntő "visszavágója" következett, a Budapest Honvéddel 1-1-re végeztünk a Pancho Arénában.

Az utolsó ellenfél az 1. körből a DVTK volt, akiket Debrecenben nagy fordítást végrehajtva, három jobbról történő beadást követő góllal 3-2-re legyőztünk. Október 14-én klubtörténetünk során első alkalommal léptünk pályára Balmazújvárosban, ahol ismételten 1-1-es eredményt értünk el az újonccal szemben.

Egy héttel később ugyan hazai meccsre készültünk, de arra nem a megszokott albérletnek számító Pancho Arénában, hanem az Új Hidegkuti Nándor Stadionban került sor, mivel az ellenfél a Puskás Akadémia volt. Juhász Roland a 88. percben szerezte a döntőnek bizonyuló gólt, amelyet Henty a véghajrában eggyel megtoldott, így 2-0-ra győztünk.

Hétközben az NB III-as Dabast is kiejtettük a Magyar Kupából (0-4, Szabó megint duplázni tudott), majd éppen ellentétes forgatókönyvű 2-2-t játszottunk az Újpesttel, mint a nyáron: ezúttal mi kerültünk kétgólos előnybe már a 4. percben, de Anel Hadzic kiállítása megfordította a dolgok menetét és a lila-fehérek végül egyenlíteni tudtak - a hajrában Kovácsik Ádám hárította Tischler tizenegyesét.

A Mezőkövesd kiütéses legyőzése (4-0) készítette elő az első mesterhármast, amit 2011 óta a bajnokságban Vidi-játékos lőtt: november 18-án a DVSC ellen 5-2-re megnyert összecsapáson Marko Scsepovics triplázott. Bár ezután a Paksot még megvertük (2-0), a 2017-es naptári évet sajnos nem zártuk jól.

November 29-én a legjobb 32 között a Vác ellen búcsúztunk a Magyar Kupától (3-1), aztán a Groupama Arénában ugyanilyen eredménnyel veszítettünk a Ferencváros ellen, majd első alkalommal léptünk pályára az új Haladás Stadionban, ahol egy kései góllal szintén vereséget szenvedtünk (1-0). A téli szünetre három pontos előnnyel vonulhatott a Fradi.

Fontos érkezők és távozók is akadtak a télen

Két edzőtábort is végigcsinált a Vidi a felkészülés alatt, a célpont mindkétszer Spanyolország volt: előbb Benidorm, majd Mallorca. 8 edzőmeccsre került sor, az eredmények pedig így alakultak: 1-1 a Beijing Renhe, 0-1 a Wisla Kraków, 0-3 a CFR Cluj, 2-0 a Wuppertaler, 2-0 az orosz U21-es válogatott, 1-0 az FK Krasznodar, fiatal csapattal 0-5 a Dinamo Kijev, valamint 3-1 a Tiencsin TEDA ellenében. Hazatérve a Mosonmagyaróvárt 3-0-ra vertük Felcsúton.

Nem készült már a csapattal Suljic Asmir és a PAFC-hoz kölcsönadott Ezekiel Henty sem, Barczi Dávid a Vasashoz, Horváth Tamás Mezőkövesdre, Fejes András Paksra, Szabó Bence kölcsönbe Nyíregyházára került. Felkerült az első csapat keretéhez Elvir Hadzic, Réti Patrik és Szabó Bálint, valamint leigazoltuk korábbi kapusunkat, Tomás Tujvelt és Marko Scsepovics bátyját, Stefant, a Vardarral EL-csoportkörös Boban Nikolovot, illetve a bő évtizede légióskodó Huszti Szabolcsot.

Út a bajnoki cím felé

Február 24-én kezdtük meg szereplésünket tétmérkőzésen is, az ellenfél a már-már mumusnak számító Vasas volt, akiket ezúttal sikerült legyőzni (2-1), Barczi Dávidot kiállították. Mivel a Budapest Honvéd elleni találkozó a pálya alkalmatlansága miatt elmaradt, legközelebb a DVTK-t fogadtuk a Pancho Arénában, Stefan Scsepovics az első meccs után itt is betalált, 4-1-re nyertünk.

Az első kettő után a harmadik Balmaz elleni összecsapás is szorosan alakult, de Juhász Roland 84. perces fejese döntött (1-0) és ekkor már vesztett pontok tekintetében beértük a Diósgyőrben kikapó Ferencvárost, csak a Honvéd elleni rangadó pótlására vártunk.

Az ehhez vezető úton gól nélküli döntetlenre végeztünk a Puskás Akadémiával és 3-0-ra vertük az Újpestet. A Bozsik Stadionban aztán könnyed győzelmet arattunk, Lazovics kétszer ünnepelhetett, de Nikolov és Vinícius is eredményes volt (1-4).

Mezőkövesden 0-0-t játszottunk, a Debrecent viszont megvertük, méghozzá zsinórban tizedszer, Marko Scsepovics találatával (1-0). Ekkor a Ferencváros Paks elleni döntetlenje miatt élre álltunk, de a Tolna megyeiek egy héttel később már minket szomorítottak, amikor Haraszti találatával 1-0-ra nyertek és mind a három pontot elvették csapatunktól.

Következett az idény rangadója, amely végül nem döntötte el a bajnoki cím sorsát, hiszen a Fradi ellen kemény küzdelemben 0-0-s döntetlen született és ezzel ugyan maradt az élen a IX. kerületi gárda, de döntő előnyre nem tett szert. Május 12-én mi léptünk pályára előbb és imponáló magabiztossággal vertük a Haladást (3-0), a Ferencváros pedig hiába szerezte meg a vezetést a Vasas ellen a 90. minutumban, az angyalföldiek a 94. percben egalizáltak és ezzel első helyre segítették csapatunkat.

Innen pedig már nem hibáztunk: a Vasas 3-0-s idegenbeli leküzdésével ideiglenesen 4 pontra nőtt az előny és mivel a Ferencváros a Honvéddel sem bírt a mi meccsünket követően, azzal a tudattal fordulhattunk az utolsó két körre, hogy legalább három pontot gyűjtve több győzelmünk miatt már nem vehetik el tőlünk az elsőséget.

A Bajnokok Ligája döntője miatt ezt a fordulót vasárnap rendezték, ami azt jelentette, hogy hajszálpontosan egy esztendővel a 2017-es bajnoki döntő után éppen a Budapest Honvéd ellen szerezhettük meg a harmadik bajnoki trófeánkat. Sikerült: a 27. percben Stefan Scsepovics lőtte azt a gólt, amellyel máris közel kerültünk a serleghez, Boban Nikolov pedig a 80. percben a mindent eldöntő találatot is behelyezte Gróf kapujába (2-0), így kezdődhetett a fieszta először Felcsúton, majd a Városházán.

Az utolsó forduló még hátra volt és Marko Nikolics vezetőedző több fiatalt is csatasorba állított. Először volt kezdő Elvir Hadzic és Réti Patrik, míg Bolla Bendegúz és Mocsi Attila összességében is első meccsüket játszották. A találkozó folyamán beállt a Vidi NB I-es történetének 3. és 9. legfiatalabb játékosa, Szabó Bálint és Torvund Alexander is. A DVTK számára létfontosságú mérkőzésen 1-0 után még Stefan Scsepovics góljával talpra álltunk, de az utolsó percekben végül vereséget szenvedtünk, így 68 ponttal fejeztük be a 2017-18-as idényt.

Az utolsó felvonásra június 3-án, a Hotel Magyar Király előtti téren került sor, ahol csapatunk hivatalosan is átvette az aranyérmeket, illetve a serleget.

Szegényebb lett a Vidi-család

A csapat a pályán bajnoki címet szerzett, de az utolsó hetekben sajnos több tragédia is beárnyékolta az ünneplést.

Május 16-án elhunyt a Vidi 1960-as éveinek egyik fő alakja, az NB I-be először feljutó csapat alapembere, Kerecsényi Lajos. A Honvéd elleni mérkőzést követően még a helyszínen ünnepelt, de május 30-án váratlanul rosszul lett és elhunyt a Vidi legendás edzője, az 1984-85-ös csapat trénere, Kovács Ferenc. Június 4-én, már az éremátadót követő napon reggel vesztette életét Bencsik István, aki 1951 és 1958 között játékosként, 1965-től 1983-ig elnökként, 1983 és 1992 között elnökségi tagként segítette együttesünket. Nyugodjanak békében.